2020-07-09 | WARSZAWA
Forum Hurtowe
Partnerem serwisu jest: Coface

Czym są sterowniki programowalne PLC?

Wiadomości

Autor: Multimedia 0

Sterowniki programowalne PLC, to urządzenia mikroprocesorowe, które wyposażone są w szereg wejść i wyjść zarówno cyfrowych, jak i analogowych, gwarantują transmisję danych. Sterowniki programowalne PLC cechuje pełna swoboda w zakresie ich programowania.

Sterowniki programowalne PLC zbudowane są z jednostki centralnej CPU, pamięci ROM, PROM, EPROM, EEPROM, bloków wejść cyfrowych, bloków wejść analogowych, bloków komunikacyjnych, bloków wyjść cyfrowych, bloków wyjść analogowych i bloków specjalnych.

Sam sterownik wykonuje zaprogramowane czynności. Skanowania sprawdza stany na wejściach, wykonuje sekwencję programu, a następnie w zależnie od jego struktury zmienia odpowiednio stany na wyjściach. Zadaniem sterowników jest sterowanie urządzeniami wykonawczymi. Sam sterownik jest urządzeniem uniwersalnym. Może być wykorzystany w wielu sytuacjach. Najczęściej sterowniki stosowane są przy maszynach produkcyjnych dowolnego typu, w zakresie sterowania procesami technologicznymi, przy maszynach pakujących, etykietujących. Sterowniki obsługują też wirówki oraz prasy, gilotyny, kruszarki, stacje pomp, układy napędowe, windy, wyciągarki, przenośniki taśmowe, piece i także suszarnie.

Bez sterowników programowalnych trudno wyobrazić sobie współczesną automatykę przemysłową. Jeszcze trzydzieści lat temu, większość zakładów przemysłowych, byłą obsługiwana przez ogromne szafy sterownicze, które oparte były na układach logicznych półprzewodnikowych, przekaźnikach czasowych. Dzisiaj nierzadko wykonuje się modernizację takich układów. Współczesne sterowniki i ich osprzęt mieści się w pudełkach, które nie przekraczają wielkości jednego metra.

Aby sterownik działał prawidłowo, musi zostać zaprogramowany. Oprogramowanie instalujemy na zwykły komputerze, który za pomocą przewodu łączymy ze sterownikiem. W zależności od producenta za oprogramowanie narzędziowe i przewód trzeba zapłacić osobno lub są one w cenie urządzenia. Przeważnie jest tak, że, jak za oprogramowanie narzędziowe trzeba zapłacić, to w tej cenie dostajemy symulator sterownika, dzięki któremu po napisaniu programu możemy go przetestować. Samo programowanie odbywać się może w kilku językach – Ladder Diagram, Function Block Diagram, Structured Text, Instruction List oraz Sequential Function Chart. Sterowanie odbywa się za pośrednictwem panelu. Istnieją też sterowniki, które mają zintegrowany panel. Sam sterownik ma budowę zazwyczaj modułową, co oznacza, że do podstawowej konfiguracji można przeważnie dokupić moduły wejść i wyjść. Jednak tańsze modele mogą nie być wyposażone w opcje rozszerzenia. Przeważnie tanie modele takiej opcji nie mają, wtedy musimy bardzo dokładnie rozplanować całą aplikację, żeby nie zabrakło nam odpowiedniego wejścia i wyjścia. Najlepiej sprzedającymi się PLC, obejmującymi najszerszy wachlarz aplikacji, są sterowniki z czterdziestoma wejściami i wyjściami. W przypadku takich aplikacji sterownik PLC stanowi bardzo korzystne rozwiązanie, zdecydowanie lepsze niż system odpowiednik oparty na komputerach.

Sprawdź również: https://www.shemeck.pl/4-sterowniki 

    Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    co