2020-08-06 | WARSZAWA
Forum Hurtowe
Partnerem serwisu jest: Coface

Domena przechwycona? Czy warto?

News

Autor: Multimedia 0

Specjaliści SEO chętnie używają domen przechwyconych, tzn. takich, które były użytkowane przez pewną stronę internetową, jednak z pewnych powodów nie zostały one przedłużone na kolejny okres. Czy wybór takiej domeny jest dobrym pomysłem? Czy webmaster, który nie ma doświadczenia, jest w stanie samodzielnie zdobyć taką domenę?

Dlaczego atrakcyjna domena nie została przedłużona?

Wydawać by się mogło, że naturalne jest przedłużenie każdej atrakcyjnej, wartościowej domeny. Dlaczego ktoś miałby zatem tego nie zrobić? Przyczyny są wprost banalne. Nie tak dawno w sieci głośno było o domenie kawa.pl, która nie została przedłużona przez markę Tchibo, gdyż ponoć o niej… zapomniano. Efekt? Domenę wycenianą na setki tysięcy złotych przejął dzięki założonej opcji jeden z handlarzy domenami. Zagadnienie zakładania opcji na domenę omówimy w dalszej części artykułu. Wracając do tematu domen zapomnianych, to o przedłużeniu zapomniała m.in. partia Prawo i Sprawiedliwość – Kppis.pl. Jeszcze ciekawsze, że zapomniało o tym również… Google, które nie przedłużyło domeny Google.de. Bardzo często wartościowe domeny można przejąć po projektach, które się zakończyły, albo po firmach, które zamknięto.

Jak szukać takich domen?

Oczywiście niezbędna jest szybka wyszukiwarka domen, np. Az.pl, a listę domen usuniętych danego dnia możemy sprawdzać na stronach NASK – https://www.dns.pl/lista_domen_usunietych. Jednak największe szanse na przechwycenie wartościowych domen daje nam założenie opcji na domenę. Na czym to polega? Na tym, że jeśli dana domena nie zostanie przedłużona w ciągu trzech kolejnych lat, to wtedy nabywca opcji ma prawo pierwszeństwa do jej rejestracji. Oczywiście zakładanie opcji na domenę wymaga analizy – opcje są płatne i nie zakłada się ich na przypadkowe adresy.

Jak sprawdzić, czy domena jest warta przechwycenia?

Żeby ocenić wartość i atrakcyjność domeny, musimy skorzystać z kilku narzędzi – dostępnych w przynajmniej podstawowej wersji za darmo. Warto skorzystać na pewno z:

  • Majestic SEO – w ten sposób możemy sprawdzić parametry domeny pod względem SEO, czyli pod wymagania wyszukiwarki. Jeśli te parametry są jakościowe, to nasza droga do zdobycia wysokich pozycji będzie zdecydowanie łatwiejsza. Znaczenie mają także parametry TF i CF. Pierwszy sugeruje jakość linków prowadzących do domeny, a drugi ocenia ich liczbę. Im wyższe będą te parametry, tym lepiej, ale też wartość CF nie może być o wiele wyższa od wartości TF. Jeśli np. CF wynosi 40, a TF jest równe 2, to nie do końca domenę możemy traktować jako atrakcyjną. Zwróćmy uwagę również na informację o liczbie domen prowadzących do witryny (RD), jak również na anchory, czyli tytuły linków. Idealnie, jeśli są to linki brandowe (np. nazwa marki czy sam adres) i w języku polskim.
  • Google.pl – wyszukiwarka daje nam możliwość sprawdzenia historii danej domeny, o ile oczywiście w sieci pozostały jakiekolwiek odniesienia do niej. Naturalnie każda wzmianka na wartościowej stronie ma duże znaczenie, gdyż może ona generować ruch i bardziej liczyć się z punktu widzenia wyszukiwarki Google – po prostu jej pozycjonowanie będzie łatwiejsze.
  • SemStorm i Senuto – te dwa narzędzia pozwalają w łatwy sposób sprawdzić widoczność danej domeny w Google. Oczywiście jeśli dany adres jest wolny od dawna, to z pewnością widoczność będzie zerowa, ale interesuje nas to, co działo się wcześniej. Sprawdźmy koniecznie, czy moment spadku widoczności wiązał się z porzuceniem domeny, a może doszło do tego przy okazji aktualizacji algorytmu wyszukiwarki?
  • Web.archive.org – archiwum internetu. Możemy dzięki niemu sprawdzić, jak wygląda historia danego adresu i co się pod nim znajdowało. Archiwum pozwala sprawdzić nawet to, co działało tam 20 lat temu!

Domena przechwycona – czy warto?

Rejestracja domeny, która była użytkowana przez inny serwis, może być biznesowym strzałem w dziesiątkę, o ile tylko potrafimy ocenić wartość danego adresu. Można tego dokonać za pomocą narzędzi – darmowych całkowicie albo częściowo. Wartościowa domena może zdecydowanie ułatwić m.in. działania z zakresu SEO w wyszukiwarce.

    Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    co