2020-03-30 | WARSZAWA
Forum Hurtowe
Partnerem serwisu jest: Coface

Jak wybrać najlepszy depot?

Biznes

Autor: Multimedia 0

Pomimo dynamicznego rozwoju transportu drogowego i powietrznego, wciąż olbrzymie ilości towarów przewożone są statkami. Wydaje się, że w najbliższych latach nie powinno się to zmienić. Transport morski wymaga wykorzystania kontenerów, które po przeładowaniu towaru na statek lub ze statku często pozostają w porcie, oczekując na kolejny transport. Miejscem, w którym przechowuje się kontenery, jest depot.

Czym jest i jaki powinien być depot?
Mowa tu o nadzorowanym placu, który przeznaczony jest do przechowywania kontenerów. Pozornie mogłoby się wydawać, iż każdy plac jest taki sam, jednak jak się okazuje, wybór odpowiedniego miejsca dla kontenerów jest bardzo istotny. Kwestią kluczową jest zabezpieczenie terenu. Optymalnym rozwiązaniem jest pozostawienie kontenerów na krytym placu, który chroni przed deszczem i innymi czynnikami atmosferycznymi. Natomiast absolutnie niezbędne jest szczelne, trudne do sforsowania ogrodzenie, które uniemożliwi wtargnięcie złodziejom czy wandalom. W kwestii bezpieczeństwa kluczową rolę odgrywa firma oferująca usługę przechowywania kontenerów. Jej pracownicy powinni sprawować stały, skuteczny nadzór nad przechowywanymi konstrukcjami.

Dobre miejsce dla kontenerów
Siła zabezpieczeń to podstawowy czynnik, który należy brać pod uwagę, wybierając odpowiedni depot. Niewątpliwie jednak to nie wszystko, co należy uwzględnić. Kolejna sprawa to pojemność placu, która powinna być dostatecznie duża, aby zawsze pomieścić odpowiednią liczbę kontenerów. Sytuacja, w której w razie potrzeby okazałoby się, iż na placu brakuje miejsc dla naszych kontenerów, byłaby z pewnością bardzo trudna. Ponadto, nie bez znaczenia jest również lokalizacja placu. Rzecz jasna powinien się on znajdować w bezpośrednim sąsiedztwie portu morskiego, jednak istotna jest również bliskość bocznicy kolejowej, umożliwiającej transport intermodalny.

Warto również wziąć pod uwagę, iż zwykle firmy będące właścicielami depotów, oferują również szereg usług dodatkowych. Podstawowe usługi to czyszczenie oraz konserwacja kontenerów. Bez wątpienia warto skorzystać z tej oferty, gdyż jest to dobre spożytkowanie czasu, w którym kontenery stoją w depocie zupełnie nieużytkowane. Poza tym trzeba pamiętać, iż podczas transportu morskiego kontenery są narażone na działanie wilgoci oraz żrącej słonej wody. Regularne czyszczenie oraz konserwacja zapobiegają zniszczeniom, przez co znacząco wydłużają żywotność kontenerów magazynowych.

Artykuł sponsoruje firma Balticon, posiadająca depot w każdym polskim porcie.

    Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    co