2020-07-09 | WARSZAWA
Forum Hurtowe
Partnerem serwisu jest: Coface

Fundusz inwestycyjny czy konto oszczędnościowe – różnice i podobieństwa

Biznes

Autor: Multimedia 0

Nie znając się na inwestowaniu możemy wybrać bezpieczne rozwiązanie i skierować nasze kroki w kierunku inwestycyjnych funduszy otwartych. Z drugiej strony możemy zdecydować się na delikatną formę oszczędzania na specjalnym koncie. Czy obie metody są do siebie podobne?

Oszczędzanie a inwestowanie

            Patrząc na określenia, jakie nadano obu formom zarządzania pieniędzmi, można dojść do prostego wniosku, że jedno i drugie różni się przede wszystkim sposobem działania. Oszczędzanie nie jest bowiem w stu procentach przynależne inwestowaniu, a elementy inwestycyjne mogą, choć nie muszą być formą zaoszczędzenia. Dlatego warto zdać sobie sprawę, że fundusze inwestycyjne od Viennalife lub inny instytucji są skierowane na zarabianie, pomnażanie kapitału., a konta oszczędnościowe na ich odkładanie, choć z zyskiem.

Czym jest konto a czym fundusz?

            Konto oszczędnościowe to przestrzeń, na której pieniądze są ulokowane z myślą o ich ochronie. Trzymanie gotówki jest bowiem niekorzystne i zwykle po jakimś czasie traci ona na wartości. Wszystko przez inflację. Dlatego konto ma za zadanie zrównoważyć stopę inflacji i ewentualnie uzyskać nieco większą kwotę niż początkowa wartość. Z kolei fundusze inwestycyjne od Viennalife lub innej instytucji to grupowy sposób inwestowania kapitału, który ma za zadanie osiągnąć zysk wyższy niż stopa inflacji.

Jak zarabiać na funduszach?

            Fundusze zatem skupiają się na inwestowaniu, ale są dostępne dla nowicjuszy. Do zadań inwestora należy bowiem tylko i wyłącznie wybranie odpowiedniej grupy kapitałowej i określenie procentu zysku i ryzyka. Fundusze są z nim bowiem związane, natomiast konta oszczędnościowe z reguły gwarantują odzyskanie przynajmniej tej samej kwoty. Dlatego wybierając konto możemy delikatnie podreperować budżet, co z pewnością nie będzie na takim poziomie, by móc to odczuć.

            Różnice między kontami oszczędnościowymi a funduszami są spore. I jedna, i druga forma skupia się na kapitale, jednak to fundusze są skoncentrowane na jego pomnażaniu, a nie funkcji ochronnej.

    Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    co