2020-07-09 | WARSZAWA
Forum Hurtowe
Partnerem serwisu jest: Coface

Jak obliczyć i zwiększyć wydajność kompresora?

Biznes

Autor: Multimedia 0

Bardzo często zdarza się tak, że firma czy osoba prywatna posiadają kompresor, jednak bez dostępu do danych przygotowanych przez producenta. Czasem te dane są też po prostu niepełne, tzn. widnieje na nich tylko wydajność urządzenia na ssaniu. Wtedy nie wiadomo jaka jest rzeczywista wydajność kompresora. Istnieje jednak dość łatwy sposób na to, by ją sprawdzić i obliczyć.

Testy na wydajność kompresora

Obliczana tu wydajność jest zdolnością kompresora na dostarczenie pewnej ilości powietrza o odpowiednim ciśnieniu, w pewnej jednostce czasu. Wyraża się ją zazwyczaj w litrach na minutę. Na wydajność urządzenia wpływa kombinacja kilku elementów, to znaczy: silnika, pompy i zbiornika. Wybierając kompresor, uwagę warto zwrócić na
wydajność, jaką podaje jego producent. Najczęściej bowiem zdarza się tak, że jest to wydajność podawana na ssaniu. Niekiedy producent podaje także wydajność efektywną, to znaczy informację o tym, ile powietrza będzie w stanie wyprodukować dane urządzenie. Jednak najważniejszą wartością jest wydajność rzeczywista, a ta zwykle nie jest podana w opisie kompresora.

Można ją jednak zmierzyć i obliczyć samodzielnie. W tym celu wykonuje się dwa proste testy:

1) Pojemnik kompresora należy całkowicie opróżnić, a potem – przy pomocy stopera – należy zmierzyć czas niezbędny do jego całkowitego napełnienia. Zapisać trzeba tutaj trzy wartości:

a) pojemność zbiornika kompresora,
b) zmierzony czas napełnienia zbiornika,
c) wartość ciśnienia przy której nastąpiło odłączenie.

Następnie ciśnienie odłączenia trzeba pomnożyć przez pojemność zbiornika. Czas ze stopera należy zaś przeliczyć na sekundy. Wtedy wcześniej otrzymany wynik dzieli się przez ilość sekund i wtedy otrzymuje się przepływ (l/sek). Tą wartość mnoży się przez 60 i otrzymuje się wydajność wyrażoną w litrach na min.

2) W drugim teście należy z kompresora spuszczać powietrze aż do momentu, w którym nastąpi automatyczne załączenie presostatu. Wtedy zapisuje się wartość ciśnienia i włącza stoper. Czas mierzy się aż do całkowitego dobicia kompresora. Następnym krokiem jest obliczenie różnicy ciśnień wyłączania i załączania. Otrzymaną wartość mnoży się przez pojemność zbiornika, a wynik dzieli przez zmierzony czas (przeliczony na sekundy). Następnie wartość tą mnoży się przez 60 i otrzymuje wynik w litrach na min. Wartość ta powinna być wyższa niż ta otrzymana w pierwszym teście.

Jak dokładnie obliczyć wydajność kompresora?

Tak jak wspomniane było powyżej, aby to zrobić należy znać pojemność zbiornika i zmierzyć czas jego napełniania od zera do pełnej pojemności.

Takie dane podstawia się do wzoru.

I tak dla ciśnienia wynoszącego 8 bar, wydajność kompresora (Q) oblicza się tak, że :
Q=Pojemność zbiornika*8.0/czas w minutach

Otrzymany wynik zmniejsza się o 15-20%, co jest poprawką na temperaturę oraz opory pojawiające się przy wzroście ciśnienia. Wygląda to następująco (przy kompresorze o pojemności 100 litrów, napełniającego się od 0 do 8 bar w 3.5 minuty):
Q=100*8/3.5
Q=228-15%
Q=193 l/min

Podany wynik pokazuje, że wydajność tego przykładowego kompresora to 193 litry na minutę.
Jeszcze innym wzorem, dzięki któremu można obliczyć wydajność będzie: Q = pojemność * ciśnienie(bar). Później oblicza się: W = Q / czas napełniania (sekundy).

Na koniec zaś: RW= W * 60 sekund. Przy kompresorze o jednakowych danych co wcześniej (gdzie 3.5 min to 210 sekund), będzie to wyglądało następująco:
100*8=800 l
800/210 = 3,80 l/sek
3,80*60 = 228 l/min

Czyli wydajność kompresora to 228 l na min. Jest to wydajność bez odjętych 15%, przyjmowanych jako czynniki jak np. ten mówiący o tym, że kompresor nie zawsze napełnia się równo (im większe ciśnienie tym nabija się on wolniej). Stąd też z obydwu wyników najlepiej wyciągnąć średnią (193+228/2), która określi, że rzeczywista wydajność tego przykładowego kompresora to 210 litrów na min.

Jak zwiększyć wydajność kompresora?

Wybór takiego sprzętu powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb. Większość narzędzi i urządzeń, które zasilane są sprężonym powietrzem, wymaga konkretnych parametrów, by pracować jak najbardziej efektywnie. Warto wiedzieć, że urządzenie powinno wytwarzać ciśnienie, które będzie jednak o około 20% wyższe od wymaganego. Obecnie zwiększenie wydajności kompresora jest ułatwione, ponieważ zmechanizowanie oraz zautomatyzowanie systemów zdalnego starowania , pozwala na skonfigurowanie ciśnienia oraz kontrolę energii.

Dzieje się to z maksymalnym uwzględnieniem ekonomiczności pracy kompresora:
– eliminuje się wtedy tzw. pracę jałową,
– usystematyzowane cykle przełączeń z pracy z obciążeniem umożliwiają jeszcze wyższy poziom ergonomii.

Obecnie w kompresorach można także regulować częstotliwość: kiedy pracują one na konkretnym ciśnieniu, a jego zapotrzebowanie ulega zmianie, to z łatwością można wykorzystać wtedy właśnie system regulacji. Zadbanie o optymalne dostosowanie wydajności sprężarki do zmieniających się uwarunkowań, jest bowiem podstawą efektywności pracy, a zarazem ekonomicznej wydajności kompresora.

Pomoc merytoryczna: Arbatech kompresory.

    Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    co