2020-08-13 | WARSZAWA
Forum Hurtowe
Partnerem serwisu jest: Coface

Mały ZUS podstawowe informacje

Biznes

Autor: Multimedia 1

mały zus

Marzeniem wielu osób jest prowadzenie działalności gospodarczej. Zachęceniem do tego działania mogą być korzystne alternatyw oferowane przez państwo polskie. Przykładem jest możliwość opłacania tak zwanego małego ZUS-u. Rozwiązanie pozwala na opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Dzięki temu więcej środków finansowych pozostaje do dyspozycji początkującemu przedsiębiorcy. Biznesmen może je przeznaczyć na rozwój firmy.

Mały ZUS informacje, które warto znać

Podstawowym zadaniem każdej osoby prowadzącej działalność gospodarczą, jest płacenie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Istotną informacją jest to, że podmiot nie może z tego zrezygnować, nawet wówczas, gdy nie osiąga dochodu bądź nie korzysta z publicznej opieki zdrowotnej. Człowiek, który rozpoczyna swoją przygodę z biznesem ma znacznie łatwiej. Może płacić niższą należność.

Podkreślić należy fakt, że składki do ZUS-u uzależnione są od podstawy wymiaru składek. Podatnik zobowiązuje się do odprowadzania właściwego procentu zadeklarowanej podstawy wymiaru składek. Jednakże normy prawne określają tylko minimalną wysokość. Warto to zaprezentować na przykładzie.

W nowym ZUS-ie najmniejsza możliwa podstawa wymiaru kształtuje się na poziomie 30% minimalnego wynagrodzenia. W 2019 roku wynosi ono 2250 złotych, a więc jest to 675 zł. Normalny ZUS wskazuje, że najniższa możliwa podstawa wymiaru to 60% przeciętnego wynagrodzenia, które w 2019 roku wyniosło 4765 zł, czyli 2859 złotych.

ZUS mały pozwala na uiszczanie składki społecznej z dobrowolnym chorobowym w wysokości 213, 57 zł. W standardowym ubezpieczeniu jest to 974, 65 zł.

Informacje wskazują, że w początkowym okresie przedsiębiorcy zobowiązani są do płacenia dużo niższych składek.

Ile czasu można korzystać z preferencyjnych rozwiązań?

Przedsiębiorcy korzystają z preferencji przez 24 miesiące prowadzenia działalności. Zasadnicze znaczenie ma prawidłowe określenie końca tego okresu. Gdy pierwszy miesiąc prowadzenia działalności jest niepełny, składki ustala się w wysokości preferencyjnej. W takiej sytuacji biznesmen zobligowany jest do opłacenia częściowych składek proporcjonalnie do liczby dni związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w konkretnym miesiącu, a ponadto pełną składkę zdrowotną. Warto podkreślić, że 24 miesiące liczone są od miesiąca, który następuje po uruchomieniu działalności czy też zakończeniu ulgi na start.

Podstawowe formalności związane z małym ZUS-em

Właściwe wskazanie czasu trwania preferencji ZUS jest potrzebne, biorąc pod uwagę wysokość opłat, jakie muszą być uiszczone z tytułu składek społecznych i formalności. Po zakończeniu preferencji biznesmen ma siedem dni na przerejestrowanie się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. W tym celu składa formularz ZUS ZWUA, który pozwoli na wyrejestrowanie się z obecnego kodu tytułu do ubezpieczeń. Oznaczeniem wskazującym na przyczynę wyrejestrowania jest liczba 600.

Po przeprowadzeniu tych czynności dokonuje się ponownej rejestracji na druku ZUS ZUA z właściwym kodem, a mianowicie 05 10 xx. Po zakończeniu miesiąca związanego z obowiązywaniem standardowego ZUS-u, osoba prowadząca działalność zobowiązana jest do złożenia pierwszej deklaracji ZUS DRA. Umieszcza się na niej wysokość opłacanych składek na ubezpieczenia społeczne, a także zdrowotne.

Poznaj opinie lub wyraź swoją

  1. Przedsiębiorca :) pisze:

    Mam pytanie, czy ktoś się orientuje czy można zawiesić działalność będąc na małym Zusie, oraz czy okres Zawieszenia wydłużą okres preferowanych 24 miesięcy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

co