2020-02-27 | WARSZAWA
Forum Hurtowe
Partnerem serwisu jest: Coface

Kantor stacjonarny vs kantor internetowy

Bez kategorii

Autor: Multimedia 0

Kantor stacjonarny vs kantor internetowy

Jeszcze kilka lat temu kantory internetowe były traktowane jako osobliwa nowość na polskim rynku. Obecnie jednak coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnej wymiany walut na rzecz wymiany elektronicznej. Czy takie rozwiązanie jest w pełni bezpieczne? Gdzie znajdziemy lepszy kurs? Jak wygląda wymiana gotówki przez internet? Na wszystkie pytania znajdą Państwo odpowiedź w niniejszym artykule.

Kantory stacjonarne – wymiana gotówki

Kursy walut w kantorach stacjonarnych są atrakcyjniejsze niż w banku, ale nie tak atrakcyjne jak moglibyśmy tego oczekiwać. Aby przekonać się, czy nie przepłacamy za wymianę waluty online, wystarczy wyliczyć jej spread, czyli różnicę między ceną kupna, a ceną sprzedaży. W wielu miejscach spread wynosi więcej niż 1 złotych, co może być uznane za poważną manipulację kursem. Osoby, które wymieniają gotówkę doraźnie i nie wiedzą jak interpretować ceny kursu, mogą nieświadomie stracić pieniądze.
Niestety, to nie jedyna wada korzystania z kantorów stacjonarnych. Wymiana dużej ilości gotówki w tradycyjnych punktach wymiany walut jest dość ryzykownym krokiem także z uwagi na możliwość kradzieży. Jeżeli zdecydujemy się na wymianę pieniędzy w punkcie, wybierajmy miejsca, w których przebywa duża liczba ludzi – galerie handlowe oraz pasaże z innymi punktami usługowymi.  Pamiętajmy jednak, że bez względu na środki ostrożności możemy paść ofiarą złodzieja – z tego względu transakcje gotówkowe cieszą się coraz mniejszą popularnością, a ludzie chętnie szukają alternatywnych rozwiązań.

E-kantory – następcy tradycyjnych kantorów?

Internetowe kantory istnieją w Polsce od kilku lat, a ich zasięg stale rośnie. Do niedawna usługi elektronicznej wymiany walut nie były zbyt popularne, a główną grupę odbiorców stanowili klienci biznesowi oraz kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyt w obcej walucie. Obecnie z usług internetowych kantorów korzystają także podróżujący zagranicę w celach urlopowych oraz osoby zarabiające w obcej walucie i transferujące pieniądze do Polski. Wymiana walut online odbywa się bezgotówkowo i nie wiąże z ograniczeniami transakcyjnymi. To wygodny sposób na szybką konwersję dla osób wykonujących cykliczne przelewy gotówkowe oraz kredytobiorców spłacających comiesięczne raty w obcej walucie.

Dlaczego warto korzystać z kantoru internetowego?

Porównując kurs NBP, kurs oferowany przez kantory stacjonarne oraz kantory internetowe, przekonamy się, że najatrakcyjniejsze stawki oferują właśnie punkty elektroniczne. Jest to logiczna konsekwencja sposobu prowadzenia biznesu – wyższe kursy w punktach stacjonarnych są wynikiem wyższej marży, ponoszenia opłat za lokal czy zatrudniania większej liczby pracowników. Działalność w sieci generuje mniejsze koszta, przez co kursy walut także są bardziej atrakcyjne. 
Warto otworzyć się na nowoczesne rozwiązania i zmienić stare przyzwyczajenia, a przekonamy się, jak wiele możemy zaoszczędzić w perspektywie kilku miesięcy.

undefined

    Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    co